12 Ocak 2017 Perşembe

İkinci El Araç Alırken Nelere Dikkat Edilmeli ?

İkinci El Araç Alırken Nelere Dikkat Edilmeli ? İkinci El Araç alırken  tercih edilecek olan otomobillerde araç alacak kişilerin en... thumbnail 1 summary

İkinci El Araç Alırken Nelere Dikkat Edilmeli ?İkinci El Araç alırken tercih edilecek olan otomobillerde araç alacak kişilerin en çok dikkat etmeleri gereken konuların başında, alacağı 2.el aracın kilometre bilgileri ve aracın hasar kaydının olup olmadığı bilgisi olmalıdır.
2.el araçlarda kilometre bilgisi neden önemlidir diyenler için şunu söyleyebiliriz ki aracın özellikle motoru başta olmak üzere diğer parçalarının işlevselliği kilometre fazlalaştıkça azalmakta ve sorunlar çıkarmaktadır. Aldığınız aracı hem kullanmak hem de ileride zarar etmeden satmak istiyorsanız araçta kilometre değerine dikkat etmelisiniz.
2.El Aracın Otomobilin Gerçek Kilometre değeri nasıl öğrenilir? Araç hasar kayıt bilgisi öğrenmek için ne yapılmalı, aracın gerçek kilometresi nedir gibi sorular aklınıza takılıyorsa bunu kolay bir şekilde kısa mesajla öğrenebilirsiniz.


2.El Araç Kilometre Bilgisi Sorgulama, Hasar Kaydı Sorgulama, Pert Kaydı Sorgulama ile araç durumu hakkında biraz bilgi edinebilirsiniz. Bunu haricinde alacağınız aracı bulunduğunuz şehirde tercihen tanıdığınız bir ustaya götürmenizi de kesinlikle tavsiye ederim.
Alacağınız aracın genel piyasasını model ve kilometreyle birlikte internetten araştırarak genel olarak piyasa durumunu görebilirsiniz. Alacağınız aracın 2. el olması çok avantaj olur. Araç 3.el, 4. el olduktan sonra önceki kullanıcılardan kalan kusurları tam bilemeyebilirsiniz. Ayrıca aracın sahibinden veya galeriden olması da önemli. Sahibinden bir aracı daha uygun bir fiyata alabilirsiniz. Galerinin artı özelliği de daha güvenilir olabilmesi.

Yukardaki bilgilerde aracın kilometre bilgisi ve hasar bilgisinin araç piyasası üzerindeki etkilerini bahsetmeye çalıştık. Araç alırken dikkat edilecek diğer konuları da kısaca özetlersek:
  • Aracın yılı fiyatında etkilidir. Aynı zamanda modeli kilometresinin az ya da çok olmasına -kullanılışına göre- etki yapacaktır.
  • Aracın benzinli/lpgli veya dizel olması önemli. Yakıt açısından bu kritere dikkat edebilirsiniz.
  • Dizelse fazla kilometre olmamasına özen gösterin derim.
  • Kullanım kolaylığı açısından ikinci el araç ta manuel vites veya otomatik vites gibi özellikler arayabilirsiniz.
  • Araca boya uygulanıp uygulanmadığı fiyat açısından önemli.
  • Bunun haricinde ikinci el aracın kullanıcısından ne kadar yaktığını, özelliklerini, dikkat edilecekleri sormanızı da tavsiye ederiz.
Küçük ama bakılabilecek diğer durumlar
Araç lastiğini kontrol ederseniz, lastiklerin durumuna bakın. Dişleri ve yanaklarına bakın, asimetrik bir aşınma, takımlarda bir ayarsızlık olduğunu gösterir.
Motor devirlenirken rahatça devirlenmeli, herhangi bir takılma veya titreşim olmamalı. Motor rölantide sarsıntısız çalışmalı. Alacağınız araçta yağ çubuğu ile yağ haznesi kapağını kontrol edebilirsiniz. Buralarda kahverengi tortu görürseniz aracı size tavsiye etmeyiz.
Kullanışlı ve sağlam olan bir arabada vitesler sorunsuz olarak geçmeli, debriyaja tam basılı vites atarken herhangi bir zorlanma veya gelen farklı bir ses sorun olduğunu gösterir.
Aşağıdaki konulara da ikinci el araç alırken dikkat edebiliriz.

Araç egzozuna bakabilirsiniz. Buradan mavi egzoz gazı çokça çıkıyorsa, motorun iç parçaları aşınmış demektir. Aracın alt kısmına bakın, arızalı, yıpranmış ve değiştirilmesi gereken bir egzoz sistemi belli olur.
Bilgisayarlı cihazlarla alacağınız araçta orijinal km kontrolünü yaptırın .
Alacağınız aracın elektrik sistemini kontrol edin. Bu kısımlara bakarak elektrik sistemi hakkında kanaat geliştirebilirsiniz; camlar, havalandırma, klima, açılır tavan vs..
Aracın kapılarına bakın. Alacağınız aracın kapı lastiği yırtılmış, erimiş veya tam oturmuyorsa, aracın aldığı bir darbeden kaynaklanıyor olabilir.
Alacağınız aracın muayeneden geçip geçmediğine bakın.Son muayene belgesini isteyin.
Bir araba ustası ile görüşün, yorumunu alın ve motorun sorunsuz olup olmadığını kesin inceletin. Ustadan boya incelemesi isteyin.
İkinci el araç alırken dikkat etmemiz gerekenler konusuna kısaca değinmeye çalıştık. Opar yedek parça konumuza da göz atmanızı tavsiye ederiz.

Hiç yorum yok

Yorum Gönder